Czy wiesz jak zadbać najpierw o siebie? 3 źródła mocy.

with Brak komentarzy

dusza&ciało na diecie

 

 

Czy zastanawiasz się

 

Jak wreszcie stracić te kilogramy, żeby zyskać nowy wygląd i samopoczucie?

Czy myślisz o tym, jak tu wytrwać, żeby wracać do formy, a nie do poprzedniej wagi?

Być może nawet ważniejsze jest, aby w tym procesie stawać się nową osobą. Kiedy zmieniasz się i rozwijasz jako człowiek, zmienia się twój wewnętrzny, a potem zewnętrzny świat. Pracując nad swoim nastawieniem w codziennej praktyce poczujesz coraz więcej pozytywnych uczuć do siebie. I o to chodzi.

Chronicznie niski nastrój może mieć osłabiający wpływ na poczucie własnej skuteczności i wytrwałość w osiąganiu celów, zwłaszcza, gdy na naszej drodze pojawiają się przeszkody.

Gdy odczuwamy zmęczenie i zły nastrój, trudniej jest też mieć pewność, że odniesiemy sukces. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli postrzegamy te stany emocjonalne i fizjologiczne jako naszą niekompetencję.

Zwłaszcza my kobiety, jesteśmy samokrytyczne i skłonne oceniać siebie bardziej negatywnie niż mężczyźni – co zostało potwierdzone w badaniach. (DeVore 2013; Leadbeater i in. 1999)

Osoby z chronicznie niskim nastrojem prawdopodobnie wcześniej zrezygnują z celów. Przejawiają też niechęć do podejmowania się zadań. A jakimś trafem tak się przyzwyczajamy do tego, jak się czujemy, że przestajemy to zupełnie zauważać. Nawet maskując uśmiechem i miłym usposobieniem nie zamienimy tego, co w nas  pracuje po kryjomu. W pogoni za sukcesem, który wciąż wymusza na nas świat, pędzimy na oślep bez chwili refleksji, czy oby zmierzamy we właściwym kierunku.

Może się wydawać, że kiedy dbamy o siebie to wykradamy czas, który musi być poświęcony na różnego typu „powinności”. Czy mówisz sobie, a jeszcze to nie zrobione, jeszcze tamto trzeba zrobić, jesteś ciągle w pogoni za listą „to-do”? Moja zaprzyjaźniona, znajoma babcia, która przeżyła zsyłkę na Sybir, zawsze mówiła: “siadaj, porozmawiajmy, bo roboty jeszcze nikt nie przerobił”. Miała duży dystans do wszelkiego rodzaju przymusu i szacunek do chwili tu i teraz – a przez to do głębokich, podstawowych ludzkich potrzeb.

Troska o siebie to wyrażanie miłości, a także współczucia do siebie, jakbyśmy byli swoimi najlepszymi przyjaciółmi. 

Miłość własna jest mylona z narcyzmem.

Natomiast miłość do siebie jest inna. Polega na kochaniu siebie bez konieczności dokonywania negatywnych porównań społecznych. Akceptowaniu, że to normalne czuć się niepewnie i wątpić w siebie od czasu do czasu.

Narcyzi porównują się do innych, aby poczuć się lepiej i oczekują ciągłego potwierdzenia.

Miłość własna to szczere i autentyczne docenienie siebie , podczas gdy narcyzm polega na udowodnieniu, że jesteś lepszy niż wszyscy inni i upewnieniu się, że inni widzą cię takim, jakim chcesz, aby cię widzieli.  

Dlaczego dbanie o siebie jest tak ważne?

Jeśli nie praktykujemy opieki nad sobą, możemy po prostu się wypalić. Im mniej troszczymy się o siebie, tym mniej będziemy mogli z siebie dawać innym, ponieważ z pustego i Salomon nie naleje.

Dlatego zadbanie najpierw o siebie to nie egoizm czy narcyzm, ale strategia radzenia sobie. Inaczej nie będziemy w stanie się odprężyć i znaleźć właściwego ujścia dla stresującego dnia. 

Często wydaje nam się, że powinniśmy się po prostu zrelaksować, jednak okazuje się, że to może nie zadziałać skutecznie.

Co jest istotą dbania o siebie?

#1 Samopoznanie

Po pierwsze chodzi o to, aby zrozumieć swoje prawdziwe potrzeby. Dowiedzieć się, co przywraca nam energię?  

 Wzbudzić refleksje nad tym, czego potrzebuję? 

W zależności od naszych własnych, niepowtarzalnych gustów, preferencji stworzyć specjalny zestaw czynności pielęgnacyjnych.

Sokrates podobno mówił: „poznaj siebie a stanie przed tobą otworem cały świat”. Potrzebujemy poznawać i kochać najpierw siebie, bo inaczej będziemy błądzić nie wiedząc, co możemy dać innym od siebie. Zamiast realizować osobisty potencjał będziemy realizować cele i oczekiwania innych ludzi, wmawiając sobie, że wciąż za mało się staramy.

Wiedza, co z nas zabiera energię, pozwoli unikać takich sytuacji.

#2 Pozytywna rozmowa ze sobą

na równi ważna i podstawowa część praktykowania miłości do siebie, która dotyczy zarządzania sposobem, w jaki mówimy do siebie. Nie ma bowiem nic bardziej wyczerpującego i niszczącego energię niż nasz wewnętrzny krytyk, czyli ten gnębiący głos, który mówi, że nam czegoś wiecznie brakuje.

Aby lepiej o siebie zadbać, potrzebujemy popracować nad kształtowaniem milszego, bardziej współczującego głosu, żeby uspokoić wewnętrznego krytyka. 

Podnoszenie świadomości i współczucie dla siebie są głównymi cechami dbania o wewnętrzną rozmowę. Aby podważyć negatywne i nieprzydatne myśli można zastosować autoafirmacje. Udowodniono, że kiedy pozytywne afirmacje uwzględniają nasze osobiste wartości to uaktywniają przedczołową korę mózgową. Zmienia to sposób przetwarzania informacji o sobie, zmniejsza stres, wzbudza zamiar zmiany na lepsze, wytrwałość, a nawet zwiększa spożycie warzyw. Praktykowanie afirmacji sprzyja szerszemu poczuciu samoświadomości. 

W ten sposób regenerujemy źródła energii, które są związane z naszymi podstawowymi ludzkimi potrzebami i obejmują umysł, ciało, emocje i ducha.                                                                                                                                          

W której dziedzinie możesz mieć największe poczucie braku?

Aby zadbać o siebie, odpowiedz na pytanie: gdzie tracisz większość energii?

Twój brak energii może wynikać z prostych i łatwych do naprawienia przyzwyczajeń, takich jak np. brak wystarczającej ilości snu, pomijanie śniadania lub niewystarczająca ilość przerw w ciągu dnia. Może też wynikać z głębszych przyczyn, takich jak życie niezgodnie z Twoimi prawdziwymi wartościami lub pomijanie działań, które są twoją pasją.

Rozwijanie w sobie podejścia opiekuna samego siebie opiera się na założeniu, że najskuteczniejszą drogą do większego współczucia dla siebie jest zrozumienie, jak bardzo już o siebie dbamy. 

Zastanów się: 

W jaki sposób już teraz dbasz o swoje dobre samopoczucie emocjonalne i jakie inne czynności możesz dodać, aby zrobić to jeszcze lepiej?

Jak mówisz do siebie, gdy zmagasz się z wyzwaniami? 

Czy widzisz różnicę między sposobem, w jaki mówisz do siebie, a sposobem, w jaki rozmawiałabyś z przyjacielem, na którym Ci zależy? 

Celem jest traktowanie siebie tak troskliwie i życzliwie, jak traktowalibyśmy naszych przyjaciół.

Kolejnym kluczowym aspektem dbania o siebie jest

#3 Wzmocnienie naszej inteligencji emocjonalnej.

Aby zrozumieć, co nas wyczerpuje, a co dodaje siły, potrzebujemy lepiej poznać siebie i nasze kotłujące się emocje.

Wgląd w nasze nawyki emocjonalne zapewnia większe panowanie nad sobą poprawia samoświadomość, samokontrolę, wytrwałość i zdolność do motywowania siebie. 

Podstawą inteligencji emocjonalnej i kluczowym warunkiem wstępnym zarówno samorozumienia, jak i umiejętności dbania o siebie – jest znajomość naszych emocji. Jest to forma nad-świadomości, która przejawia się w rozpoznawaniu uczucia „na gorąco”.

Pozwala nam stać się świadomymi naszej negatywnej rozmowy z samym sobą i zidentyfikować nasze trudne uczucia i myśli.

Dlatego obiektywna samoobserwacja jest kluczem do poznania naszego emocjonalnego ja.

Potrzebujemy skomunikować się z własnymi odczuciami, żeby nauczyć się rozumieć siebie i odkryć, w jaki sposób najlepiej możemy uzupełniać naszą energię.

To oczywiście wymaga zarezerwowania chwili, aby poeksperymentować.

Jak można kochać siebie i okazywać sobie współczucie?

Uznanie samoopieki za ważny element regeneracji energii życiowej oznacza tworzenie przestrzeni dla rzeczy, które nam dodają siły.

Samoopieka opiera się na miłości własnej i współczuciu dla siebie.

A współczucie oznacza życzliwość wobec samego siebie i powstrzymywanie się od krytykowania, karania siebie za błąd lub wady. Zrozumienie i wsparcie dla siebie. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi ponieważ ​​każdy popełnia błędy i raz na jakiś czas zawodzi. Jest to oczywisty fakt z życia każdego człowieka. 

Uważność jest tym, co  pozwala bez osądzania siebie przyglądać się swoim uczuciom i stawić im czoła lub odnieść się do nich z miłością i współczuciem dla siebie.

Współczucie dla siebie „pozwala ludziom cierpieć mniej, a jednocześnie pomaga im się rozwijać”

(Neff i Dahm, 2015)

Okazuje się, że współczucie dla siebie jest dość ważnym elementem zdrowego i szczęśliwego życia i przynosi wiele korzyści. Jak rozwijać współczucie dla siebie?

Poprzez wyobrażanie sobie siebie jako dziecka oraz oferowanie dziecku miłości i współczucia.

W ten sposób używamy współczucia, aby przekształcać przeszłe cierpienia poprzez refleksję nad przeszłością.

Wydobycie współczucia pomaga  w zrozumieniu i pokazuje, jak przezwyciężyć samokrytykę:

– poprzez wprowadzenie pełnej miłości obecności do wewnętrznej rozmowy, zamiast krytyki.

Czy zgodzisz się, że człowiek ma tylko jeden interes do zrealizowania: rozwój i pełne urzeczywistnienie swoich potencjalnych możliwości jako istoty ludzkiej? Inwestycja w nasze umysły i ciała poprzez praktykowanie opieki nad sobą to także sposób, aby uzupełniać naszą energię. Uzupełnianie energii mentalnej jest ważną umiejętnością, ponieważ tak możemy regenerować naszą siłę psychiczną i fizyczną, co przekłada się na wytrwałość w procesie radzenia sobie z wyzwaniami jakie niesie życie i stopniowy rozwój.

Wprowadzanie zmian w diecie oraz zwiększanie aktywności fizycznej nie dotyczy jedynie osób z nadwagą, otyłością lub chorobami wymagającymi zmian trybu życia, ale staje się koniecznością w związku ze spowalnianiem wraz z wiekiem procesów metabolicznych i zmianami w zapotrzebowaniu na dzienną ilość przyswajanych kalorii. Kobieta w wieku 35 lat, która prowadzi mało aktywny tryb życia, do utrzymania wagi potrzebuje ok. 1650 kcal/ dzień. Natomiast w wieku 60 lat zaledwie 1200kcal.

Zmiany w diecie powinny być wprowadzane przez całe życie, jeśli chce się utrzymywać nie tylko wagę ale i zdrowie. To też jest forma samoopieki.

Zdrowie fizyczne to zadbanie nie tylko o zdrowe odżywianie, ćwiczenia, dobry sen. Dla pełni dobrego samopoczucia potrzebujemy kontaktu z naturą, czasu na hobby, dla siebie, relaksacji i spotkań z przyjaciółmi.

Zadbanie o siebie polega na tym, aby dowiedzieć się, czego tak w głębi duszy potrzebujemy – jakie są nasze unikalne potrzeby, co zwiększy energię. Z drugiej strony, musimy sprawdzać, co dokładnie zabiera nam energię, żeby temu zaradzić.

Chodzi więc o to, aby sporządzić naszą, osobistą, wyjątkową listę ulubionych rzeczy i spojrzeć na siebie z miłością i współczuciem, ponieważ to zmienia nasze nastawienie do siebie i do długodystansowych celów, jakim z pewnością jest kontrola wagi i zdrowy styl życia.

Jaka jest Twoja obietnica samoopieki ?

Pobierz prezent [PDF] zadbaj o siebie i stwórz własną, unikalną listę smoopieki,

zwłaszcza jeśli masz wszystkiego dosyć .

 

 

Please follow and like us:

Zostaw Komentarz